Airman » Пн июн 25, 2012 08:06:52
Екологічно чисті автомобільні шини стають реальністю
Понеділок, 25 червня 2012, 08:30
Світові поставки природної гуми давно знаходяться під загрозою, і виробники автошин похапцем шукають альтернативні рішення - які, як виявилося, завжди були у них під носом.
На думку Тома Шаркея, завідувача кафедрою біохімії та молекулярної біології в Університеті штату Мічиган (США), врятувати ситуацію може ізопрен - газ (дуже летюча рідина), що виділяється багатьма деревами, папороттю і мохами. Навіщо рослини це роблять? Вважається, що це допомагає їм переносити тепловий стрес - на противагу більшості зернових культур, охолоджуючих себе через випаровування вологи.
Більша частина автомобільних шин до сих пір виготовляється з натуральної гуми, джерелом якої є латекс, що несуть дерева (каучукове дерево, наприклад). Очевидно, що, збираючи природний латекс, стає все важче задовольняти постійно зростаючий апетит споживачів. Тому виробники автошин давно вже звикли до перебоїв з поставками сировини. І тут саме час згадати, що природна гума є поліізопреном.
Професор звернувся до основ - механізму утворення ізопрену в рослинах, адже все, що потрібно для отримання біоізопрена, - це навчитися управляти біологічною системою так, щоб вона працювала тільки на створення саме цього продукту. На противагу синтетичному ізопрену (і синтетичній гумі), який отримують крекінгом нафтопродуктів.
Рослини синтезують ізопрен з аллілдіметіл-дифосфату (DMADP), який каталізує процес ферментом ізопрен-синтазою. Так от, замість того щоб синтезувати ізопрен з нафти або оббирати дерева, група пана Шаркея знайшла спосіб клонувати ізопрен-синтазу. Використовуючи цей фермент, стало можливим отримання біоізопрена за допомогою бактерії.
Зараз разом з неназваною приватною компанією пан Шарке намагається поставити розроблений ним інноваційний біосинтез ізопрену на промислові рейки.
Прошлое - забыто, будущее - закрыто, настоящее - ДАРОВАНО ...